Joga – jak zacząć?

Często pytacie mnie jak zabrać się za praktykę jogi. Oto kilka wskazówek.

179459_10151606150773447_1229694506_n

  • Jeżeli masz problemy zdrowotne skonsultuj się najpierw z lekarzem.
  • Wybierz odpowiedni dla siebie styl. Zastanów się czy wolisz spokojne  czy dynamiczne ćwiczenia.
  •  Znajdź nauczyciela. Najlepszy nauczyciel to niekoniecznie taki, który sam umie zawinąć się w precel. Przede wszystkim musi dobrze tłumaczyć pozycje i koncentrować się na uczniach. Powinieneś czuć się przy nim komfortowo. Jeżeli wiesz, że nie możesz sobie pozwolić na regularną praktykę jogi pod okiem instruktora, idź chociaż na kilka lekcji, żeby dobrze zrozumieć podstawy.
  • Nie przejmuj się, że nie masz super maty i leginsów w szalone wzory. Szkoły często wypożyczają maty, a w domu możesz improwizować ( byleby nie było ślisko). Nie potrzebujesz specjalnego ubrania – t-shirt i leginsy lub krótkie spodenki wystarczą.  Dobrze, żeby nauczyciel mógł czuwać nad ułożeniem Twoich kolan, szerokie spodnie mogą to utrudnić. Ćwiczy się boso.
  • Nie jedz 2 godziny przed zajęciami.  Przy pozycjach skręconych i odwróconych takich jak świeca  zrozumiesz czemu.
  • Przed zajęciami zgłoś nauczycielowi wszystkie swoje obawy i problemy. Może nie życzysz sobie ręcznych korekt, może jesteś po kontuzji albo czujesz się osłabiony. Warto o tym wspomnieć.
  • Nie przesadzaj. Joga to nie zawody.  Starając się robić wszystko na 150% łatwo zrobić sobie kontuzję. Jeżeli czujesz ból w stawach – przerwij ćwiczenie. Pamiętaj o oddechu – jeżeli łapiesz go z trudem może spróbuj łatwiejszego wariantu pozycji.
  • Jeśli nie masz dostępu do szkoły jogi, nie poddawaj się! W internecie można znaleźć sporo video z krótkimi sekwencjami. To opcja dla osób, które nie mają problemów ze zdrowiem. Ćwicząc przed telewizorem, bardzo zwracaj uwagę na technikę wykonywanych asan. Jeżeli instruktor na filmie podnosi nogę do szpagatu, nie oznacza to, że też masz to zrobić. Wykonuj ćwiczenia na miarę swoich możliwości.
  • Pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem, zwłaszcza postępy w jodze:)

Wrzucam linki do fajnych video:

Morning Yoga for Flexibility:

http://www.youtube.com/watch?v=dRsC1YdXqOc

Vinyasa Flow Yoga Class for Beginners:

http://www.youtube.com/watch?v=HmZFwoUU3WQ

Sun Salutation A Ashtanga Yoga by Karolina Sharma:

http://www.youtube.com/watch?v=je3gq6X4y1w

 

 

3 thoughts on “Joga – jak zacząć?”

  1. Bardzo żałuję, ale prawdopodobnie nie będę mogła sobie pozwolić na regularne zajęcia w szkole jogi… podoba mi się bardzo metoda Iyengara, co w domowych warunkach nie zawsze jest wykonalne (w klocki, koce, paski, wałki można się zaopatrzyć, ale raczej nie podwieszę się pod ścianą…). Mam nadzieję jednak praktykować ją w miarę regularnie we własnym zakresie, wyjeżdżać na warsztaty jogowe itp. :)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *